Trader, O Popüler Altcoin’i Radarına Aldı: Manipülasyon İddiası!

OpenAI’den Sam Altman tarafından ortaklaşa kurulan kripto para birimi projesi Worldcoin, önde gelen kripto traderı DeFiSquared’in incelemesiyle karşı karşıya. Yakın zamanda yapılan bir analizde DeFiSquared, Worldcoin’in tokenomikleri, özellikle de yerel altcoin projesi WLD’nin dağıtımı ve kilit açma programı hakkında ciddi soruları gündeme getiriyor.

DeFiSquared, altcoin WLD’yi gündemine aldı

DeFiSquared, Worldcoin tasarımının, projenin iddia ettiği gibi (evrensel temel gelir) değil, şüphelenmeyen yatırımcılardan projenin içindekilere kadar büyük bir servet transferine yol açabileceğini savunuyor. Bu servet transferinin, “avcı altcoin ekonomisi” olarak adlandırdıkları şeyle kolaylaştırılabileceğini iddia ediyorlar. DeFiSquared’in eleştirisinin özü, WLD’nin tokenomikleri nedeniyle deneyimleyeceği öngörülen yüksek enflasyon oranı etrafında dönüyor. Bu enflasyona katkıda bulunan çeşitli faktörlerin altını çiziyorlar:

  • Hibe emisyonları ve operatör talepleri: Şu anda WLD bu mekanizmalar nedeniyle günlük %0,6’lık bir devalüasyon yaşıyor.
  • 200 milyon dolarlık WLD satışı: Worldcoin Vakfı, dolaşımdaki arzın ilave %18’ini ticari firmalara indirimli olarak satmayı planlıyor ve bu da fiyat üzerindeki aşağı yönlü baskıyı daha da artırıyor.
  • VC ve ekip tahsislerinin kilidinin açılması: Sadece 70 gün içinde, risk sermayedarlarına ve Worldcoin ekibine tahsis edilen WLD tokenlarının önemli bir kısmının kilidi açılmaya başlayacak ve bu da arzda günlük %4’lük bir artışa yol açacak. DeFiSquared, bunun günlük 50 milyon dolarlık satış baskısına karşılık geldiğini tahmin ediyor.

FTX benzerliği

DeFiSquared, bu aşırı arz artışının, Vakfın iddia edilen manipülasyon taktikleriyle (Aralık 2023’te piyasa yapıcı sözleşmesini sona erdirmek) bir araya gelmesiyle, bireysel yatırımcılar pahasına içeriden bilgi zenginleşmesi için olgun bir ortam yarattığını savunuyor. Düşük dalgalanma, yüksek FDV stratejisinin, Sam Bankman-Fried’in FTX’teki manevralarını hatırlatan bir taktik olduğunu belirtiyorlar. FTX’te, içeriden bilgi sahibi olanlar, kilidi açmadan önce varlıklarını şişirilmiş değerlemelerle koruyabilirler.

DeFiSquared ayrıca projeyi, OpenAI ile bağlantısı konusunda potansiyel olarak yatırımcıları yanılttığı için eleştiriyor. Kurucu ortak bağlantısı mevcut olsa da DeFiSquared, Worldcoin’in Altman’ın aktif katılımı olmayan ayrı bir varlık olduğunu vurguluyor. OpenAI ortaklığından yararlanmanın, asılsız abartı yoluyla WLD’nin fiyatını şişirmeye yönelik bir taktik olabileceğini iddia ediyorlar.

Kilit açılımları için kritik beklenti

DeFiSquared, yatırımcıları Temmuz ayında token kilit açma dönemine yaklaşan stratejik olarak zamanlanmış duyurulara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Bu duyuruların “çıkış likiditesini” yaratmaya yönelik bir hile olabileceğine inanıyorlar; bu durumda içeridekiler, varlıklarını satmadan önce olumlu haberleri fiyatı yükseltmek için kullanıyor ve bireysel yatırımcıların çantayı ellerinde bırakıyorlar.

DeFiSquared’in analizi Worldcoin için endişe verici bir tablo çiziyor. Projenin tokenomik tasarımı, yüksek enflasyona ve potansiyel içeriden manipülasyona vurgu yaparak, uzun vadeli uygulanabilirliği ve belirtilen hedeflere olan bağlılığı hakkında ciddi soruları gündeme getiriyor. Yatırımcıların WLD’ye yatırım yapmadan önce bu endişeleri dikkatle değerlendirmeleri tavsiye ediliyor. Worldcoin’in DeFiSquared’in öngördüğü gibi “en büyük servet transferi” olup olmayacağı, ancak bunun tersi yönde olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x