Şansal Büyüka: 12 VAR hakeminin 6’sı, bir kulüp tarafından ambargolu

Spor yorumcusu Şansal Büyüka, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) VAR’dan sorumlu MHK Başkan Vekili Tolga Özkalfa’nın istifasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

‘KULÜP KAYIRMA TFF’NİN İLİĞİNE İŞLEMİŞ’

343 Digital YouTube kanalında yayımlanan “Şansal Abi” programında konuşan Büyüka, şunları söyledi:

“Ben bunu merak ettim, biraz araştırdım. Gazetelerin, televizyonların, internet sitelerinin de bu işin üstüne gitmemesine biraz şaşırdım. Çünkü bu kadar gündemimizde VAR konuşulurken, manşetlerden hiç inmezken, 2 dönemdir VAR’dan sorumlu bir TFF üyesinin istifası önemli olmalı.

Duyduklarım şu: 12 tane VAR hakeminin 6sı, bir kulüp tarafından ambargolu diye duydum. Duyduklarımın yanlış olma şansı yok. Oradan sıkıntı çekiyormuş.

İkincisi; Fenerbahçe-Kasımpaşa maçında son dakika penaltısı oldu, çok tartışıldı. Federasyonu yönetenlerden biri, en tepedekilerden, hakem için disiplin soruşturması açalım demiş. Tolga Özkalfa da ‘Ne disiplin soruşturması, doğru verdiyse sorun yok. Yanlış verdiyse hakem hatasına girer. Nereden çıktı disiplin soruşturması. Hakem utanç verici bir şey mi yaptı, yüz kızartıcı bir suç mu işledi. Niye disiplin cezası veriyoruz, olsa olsa hakem hatasından ceza alır’ diyor.

Üçüncüsü, Kasımpaşa maçında verilen penaltı yüzünden TFF’nin en güçlü üyelerinden biri 2 gün Riva’da terör estiriyor. Bütün bunlardan şunu anlıyoruz. Kulüpçülük, kulüp tutma, kulüp kayırma TFF’nin iliğine kemiğine işlemiş artık. Adam da istifayı basmış gitmiş.”

‘HAKEM KUKLA, MAÇI VAR’DAKİLER YÖNETİYOR’

VAR kayıtlarının yayımlanmasının ardından, VAR hakemlerinin maçtaki hakeme olan etkisini eleştiren Büyüka, “VAR kayıtları büyük bir şeyi ortaya çıkardı, kendi kendini ifşa etti, ihbar etti. Biz sadece VAR çağırıyor, uyarıyor karışmıyor sanıyorduk. VAR hakemi direkt etkiliyor. Sanki sahadaki hakem kukla, maçı VAR’dakiler yönetiyor. Hakemi çağırıyor ‘Bak kola vuruyor bu oluyor’ diyor. Hakemler de ona uyuyor, hakemler misafir sanatçı gibi. Sahada başarılı olamadığı için VAR’a verilmiş, 3. sınıf hakem, ama 3. sınıf hakemler 1. sınıf hakemi yönetiyor” diye konuştu.

(SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x